פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תדע כל אם עברייה: הקרן לידידות מאחורי החיילים

   צה"ל מספק בעצמו את הצרכים הבסיסיים של החיילים ודואג לרווחתם, אבל התרומות מבחוץ מאפשרות לו לתת ללוחמים קצת יותר ולשפר את איכות חייהם במוצבים ובמחנות האימון

   אייקון וואלה! NEWS רקע שחור (מערכת וואלה! NEWS)

   שגרת החיים של לוחם בצה"ל היא שגרת חייו של נווד. אחת לכמה חודשים הוא עובר מאימון לקו, מקו לאימון, מעמיס את תיקו על גבו ומתיק את מקום מושבו ממחנה האימונים למוצב, מהמוצב אל מחנה האימונים וחוזר חלילה. לפני שהוא מספיק להתרגל לביתו הנוכחי הוא נאלץ להיפרד ולעבור לביתו החדש. בתוך השגרה הזו יש מי שדואג ללוחמים ומקים להם פינה חמה שבה הם יכולים להירגע ולהרגיש בבית, גם אם עוד רגע יעזבו.

   בית הרחק מהבית

   במסגרת פרויקט "אמץ לוחם", אומצו הגדודים והיחידות הלוחמות שהשתתפו במבצע צוק איתן על ידי הקרן לידידות, וזו הקימה במוצבים ובמחנות האימונים מועדוני ידידות, שבהם פינות מנוחה, משחקים, טלוויזיה וערכות מולטימדיה. "פרויקט המועדונים הוא בעיניי הפרויקט המרשים ביותר של הקרן".

   אומר אל"מ גיל בן שאול, ראש מחלקת פרט באגף כוח האדם של צה"ל, "המועדון הוא מקום שלוחם שגומר משמרת יכול לבוא אליו, לנוח, לנקות את הראש, לפגוש את החברים, לשתות כוס קפה, לנשום אוויר קצת אחר מהאוויר שיש במוצב". לאחרונה נוספו בסיוע הקרן גם פינות מנוחה חיצוניות - ספסלים ופרגולות קטנות – שנועדו לאותה המטרה: לאפשר לחיילים לנוח באווירה קצת אחרת.

   מלבד התמיכה ברווחתם של כלל חיילי צה"ל ביחידות הלוחמות, הקרן פעילה בערוץ התמיכה הפרטני בחיילים, ובמסגרתו חיילים בודדים וחיילים המשתייכים לאוכלוסיות חלשות מקבלים סיוע כלכלי. במסגרת הפרויקט ניתנים למפקדים פעמיים בשנה – בראש השנה ובפסח - בתרומת הקרן, "תווי מפקד" והמפקדים מעניקים את התווים לחיילים שזקוקים להם. "התווים נועדו גם לסיוע במקרים שבהם משפחת החייל נכנסה למצוקה נקודתית", אומר בן שאול. "אם אחד ההורים, למשל, פוטר מעבודתו, הם עוזרים לחייל לסייע בבית בתקופה זו".

   גיל בן שאול (יח"צ , סטודיו לם וליץ)
   גיל בן שאול. לנקות את הראש ולפגוש את החברים (צילום: סטודיו גיל וליץ)

   כל המצוקות מקבלות מענה

   במסגרת הסיוע הפרטני המפקדים וסגלי הת"ש מבקרים את החייל בביתו, ואם מתגלה שחסר בבית תנור, מכונת כביסה, מקרר, מיטה, עגלה לתינוק או כל ציוד אלמנטרי אחר, פונים לקרן הסיוע בצבא שפועלת בעזרת תרומות מקרן הידידות ומספקת את מה שחסר בביתו של החייל. "הסיוע הזה ניתן לחיילים בודדים, לחיילים שחיים בצפיפות בבתי ההורים ולחיילים נשואים שאין להם עדיין את כל הציוד הדרוש להם בבית". אומר בן שאול. "החייל מציג מצוקה – פריט שחסר לו בבית, חשבון חשמל או מים שלא שולמו - והקרן מסייעת. זה תהליך ששותפה בו גם האגודה למען החייל".

   את גבולות הטיפול של הקרן בחיילים מסמנת תקופת השירות. "חיילים שהגיעו מרקע עני טופלו כנראה על ידי הקרן גם לפני השירות הצבאי, ואם הם יחזרו לאותו מקום יטופלו על ידי הקרן גם אחריו, אבל אנחנו מקווים שהשירות הצבאי נותן להם כלים ואמצעים שייקחו אותם למקום אחר – ללמוד ולהתפתח", אומר בן שאול.

   הצבא מחלק מעילים, הקרן מקימה מועדונים

   "מרבית הטיפול בפרט מבוצע מתקציב צה"ל", אומר בן שאול, "צה"ל מספק את הקומה הראשונה וההכרחית של הצרכים הבסיסיים של החיילים. הצבא ידע, יודע ויידע לטפל בחיילים, עם ובלי תרומות. הצבא מספק את הצרכים הבסיסיים אבל התרומות שניתנו מסייעות לשדרג ולתת יותר למטרות רווחה".

   "יש רצון גדול של יהודים ברחבי העולם בעולם, של אזרחי מדינת ישראל ושל הרבה מאוד גופים פרו ישראלים לחזק את חיילי צה"ל. זה מלווה אותנו מאז ומתמיד", הוא מסביר, "אני רוצה להגיד תודה לקרן לידידות שבחרה בנו כגוף שהיא רוצה לתמוך בו ולסייע לו. בתקופה כזו, שבה יש הרבה מצוקות מסביב, היכולת שלנו לעזור לחייל להתמקד בשירות קרבי או מבצעי בראש שקט שנקי מהצרות ומהבעיות שיש לו בבית היא מעלה גדולה. אנחנו רואים בזה כלי חשוב מאוד שתומך במשימה של צה"ל – הגנה על המדינה", הוא מסכם.

   להתנדבות בקרן הידידות לחצו כאן