פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קופות הידידות: הופכים ייאוש לתקווה

   בקרן לידידות מדלגים על מבחני הזכאות לסיוע, מחזקים את ידיהם של העובדים הסוציאליים ומסייעים במהירות למי שצריך

   צדקה (ShutterStock)
   הילדים הם האהבה שלי. אעשה הכל בשבילם (צילום: shutterstock)

   ליאת (שם בדוי) בת 44 ומתגוררת בראשון לציון. היא אם יחידנית לשלושה, ובמשך עשור הייתה קורבן לאלימות קשה. בעלה לשעבר מורחק ממנה כעת באמצעות צו הרחקה קבוע. ליאת מטופלת, בטוחה ומוגנת מבחינה פיזית, אבל כלכלית מצבה שונה, כי מלבד האלימות הקשה שספגה ממנו, השאיר לה בעלה לשעבר גם חובות. בגלל העוני הקשה, עד לפני חודשים בודדים ישן בנה הקטן אור (שם בדוי) במיטת תינוק קטנה, ובבית לא היה לה אפילו תנור אפייה.

   הקופה הקטנה של הקרן לידידות

   אנשים כמו ליאת יכולים לפנות למחלקה לשירותים חברתיים ולהיעזר בשירותיהם של העובדים הסוציאליים כדי לקבל סיוע נפשי וגם עזרה כלכלית, אבל פעמים רבות הסיוע הכלכלי לא מגיע במהירות הדרושה לאדם שנמצא במצוקה. פה נכנסות לתמונה קופות הידידות של הקרן לידידות - קופות קטנות שמהן יכולים העובדים הסוציאליים לשלוף במהירות, למען המשפחות הנזקקות, כמה אלפי שקלים ולקנות תנור ומיטה, או לשלם את חשבון החשמל והארנונה.

   אור הקטן סובל מ?FMF (קדחת ים תיכונית משפחתית) ובגלל המחלה מבלים ליאת ואור ימים רבים בבית החולים שניידר. "אני עובדת שלוש פעמים בשבוע בניקיון, ולא מספיקה יותר מזה, כי אנחנו כל הזמן בבית החולים. לאחרונה גם אבחנו אצלי מחלת עור פסיכוסומטית שמאוד מקשה עליי", מספרת ליאת, "אני גרה בשכירות, כמובן, ובגלל שהילדים גדלו אני נלחמת עכשיו גם במשרד השיכון, כדי שלא יקצצו לי את הסבסוד" אומרת ליאת. "אני ממשיכה הלאה בזכות הילדים שלי. הם הכוח שלי, הם האהבה שלי. אני אעשה הכל בשבילם. כשאני מתלבטת אם לקום בבוקר או לא אני מזכירה לעצמי אותם ואת כל מה שהם עברו".

   צדקה (ShutterStock)
   אין צורך להוכיח את מידת העניות (צילום: shutterstock)

   לא צריך לעבור מבחני עוני

   בקופות הידידות כ?28 מיליון שקלים המוקצים מדי שנה לשימוש שירותי הרווחה ב?200 רשויות מקומיות מאשכול סוציואקונומי נמוך. הכסף הזה מאפשר לכ?1,500 אנשים החיים בעוני בחודש, בכל הארץ, לקבל סיוע. היות שהסיוע נדרש בדרך כלל במהירות, הקרן הקימה מנגנון חכם ויעיל הנסמך על חוות דעתם של העובדים הסוציאליים ומדלג על תהליכים ביורוקרטיים – טפסים, תחקירים ושאלונים - אין מבחני זכאות שעל האדם לעבור ואין קריטריונים נוקשים שעליו לעמוד בהם כדי להוכיח עד כמה הוא עני. הכל עובד על אמון.

   "העובדת הסוציאלית שלי המליצה שנפנה אל הקרן" מספרת ליאת, "כתבנו כמה מילים והגשנו דו"ח סוציאלי. מיד פתחו בפניי את הלב - קנו לאור מיטה ושילמו את חשבון החשמל שלנו. הם עוזרים לי עכשיו גם בשיקום השיניים שלי, שסבלו במשך שנים מהזנחה כי טיפולי שיניים הם סיפור יקר מאוד. אפילו על סתימה אני לא יכולה לשלם.

   "אני אוהבת מאוד לאפות עוגות ולא היה לי תנור. סיפרתי לעובדת הסוציאלית שאחי קנה לי איזה טוסטר קטן, אבל זה לא מספיק. היא פנתה לקרן והם קנו לי תנור ללא השתתפות עצמית. עוזרים לי שם בכזו לבביות ובכזה טוב לב. זו נתינה ועזרה נטו. בשבילי זה ממש אור בקצה המנהרה".

   מחזקים את העובדים הסוציאליים

   המנגנון היעיל והגמיש שיצרה הקרן לתמיכה באנשים החיים בעוני מחזק את העובדים הסוציאליים ומאפשר להם להקל על חייהן של משפחות רבות. סיוע בסכום מקסימלי של 4,000 שקלים בשנה ניתן לכל משפחה הנתמכת על ידי קופות הידידות – זה נשמע מעט אבל מדובר בסכום שיכול לחצוץ בין ייאוש ותקווה.

   "החיים מאוד קשים לי, מכל הכיוונים קשה לי: קשה לי עם הזיכרונות, קשה לי עם העוני, קשה לי להרים את עצמי". מספרת ליאת ומוסיפה: "מי שנחסר, מי שנואש, מי שעל הרצפה, נפול – עזרה כזו מרימה אותו על הרגליים. החיים לא קלים, אבל יש נקודות אור: אי אפשר לתאר את האושר של אור כשקיבל את המיטה, ובזכות טיפולי השיניים אוכל שוב לחייך. יש אנשים טובים שנותנים מעט, והמעט הזה הוא עולם ומלואו. אנשים צריכים לדעת שכשהם תורמים למטרה כזו זה באמת עוזר לאנשים כמוני, שבאמת ובתמים אין להם לאן לפנות".

   להתנדבות בקרן לידידות לחצו כאן