פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לא רק בצוק איתן: הקרן לידידות בשירות העיר שדרות

   מאז כניסתו ללשכת ראש העיר חיזק אלון דוידי את הקשר עם הקרן לידידות ועם העומד בראשה, הרב אקשטיין, וזו פרסה את חסותה על עשרות פרויקטים בעיר

   אלון דוידי מועמד לראשות עיריית שדרות, יולי 2013 (דייב בוימוביץ')
   בקרן דואגים לילדים גם בימים החמים של החופש הגדול. דוידי, ראש העיר שדרות (צילום: דייב בוימוביץ)

   העיר שדרות עולה לכותרות בעיקר בימים קשים – ימים של לחימה, של צבע אדום, של נפילות בשטח פתוח או סגור ושל ריצה למקלטים - אבל היא חיה ובועטת גם בעתות שקט (יחסי) ולא חדלה להתפתח ולצמוח גם כשהתותחים אינם רועמים והחדשות מהדרום מטפטפות בקצב אטי. את התודות על הסיוע הרב להתפתחות ולצמיחת העיר חבים תושבי העיר וראש העיר, אלון דוידי, לקרן לידידות. נדמה שאין תחום בעיר שבו טביעת האצבע של הקרן איננה מורגשת - היא מסייעת ברוחב לב בכל תחום ולכל שכבות האוכלוסייה, מטף ועד זקן.

   במסגרת תכנית העשרה משותפת לעיריית שדרות ולקרן לידידות מתאפשר לכל ילד וילדה בשדרות, מכיתה א' ועד י"ב, להשתתף בחוגי העשרה המסובסדים על ידי הקרן, בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו. "המהלך המשותף הגדיל את מגוון ומערך החוגים ואת מספר הילדים הרשומים לחוגים" אומרת עו"ד יהודית אוליאל?מלכה, סגנית ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס.

   "זו בשורה חשובה לילדי העיר. מדובר בפרויקט שעלותו נאמדת בכמיליון וחצי שקלים". מלבד החוגים מסייעת הקרן גם בהפקת אירועים במתנ"ס. "מדובר בהפנינג לכל המשפחה, הכולל מגוון פעילויות ומופעים" אומרת לימור כהן, מנהלת המתנ"ס. "הילדים והוריהם נחשפים להיצע הרחב של החוגים ואנו מצליחים בשל כך להרחיב את הפעילות באופן משמעותי, אך חשוב מכך, לאפשר לעוד ועוד ילדים בעיר להשתתף בחוגים, בהתאם לנטיית לבם".

   קיץ על גלגלים

   בקרן דואגים לילדים גם בימים החמים של החופש הגדול. במהלך חודש יולי משתתפים ילדי העיר (עד כיתה ה') בתכנית "בית הספר של החופש הגדול" של משרד החינוך, ללא עלות (בשאר חלקי הארץ הקייטנות ניתנות לתלמידי כיתות א' ו?ב' בלבד). "הדבר התאפשר הודות לשיתוף הפעולה המדהים שלנו עם הקרן" אומר דוידי, ראש העיר. בחודש אוגוסט מתקיימת "קייטנה על גלגלים" לבוגרי כיתות א'?ו', ובמהלכה מתקיימים ימי כיף בלונה פארק, במימדיון, בסופרלנד ובאקשן פארק, הילדים צופים בשלוש הצגות ובסיום הקייטנה מתקיים הפנינג חגיגי ותוסס.

   "בזכות הקרן זכינו לחופש גדול מעט יותר קל והרבה פחות יקר" אומרת סיגל, תושבת העיר ואם לשלושה. "עלות הקייטנה הייתה 50 שקלים בלבד, ויכולתי לשלוח את ילדיי לקייטנה בלי לפשוט את הרגל. אני לא יודעת מה הייתי עושה לולא המחיר המסובסד".

   במהלך מבצע צוק איתן השתתפה הקרן בפרויקט ערוץ הילדים "באים בטוב", ובמסגרתו הופיעו כוכבי הערוץ בכמה ערים ברחבי ארץ, בהן שדרות. כמו כן סייעה הקרן בהפקת אירועי יום העצמאות בעיר - מימון הופעות של כוכבי הילדים (מיכל הקטנה, למשל) ושלל פעילויות ומשחקים לילדים.
   במסגרת הפרויקט הארצי לשיפוץ מרכזי קשישים "נענתה הקרן בחיוב לבקשה ובחרה בשדרות להיות העיר הראשונה שבה יחל הפרויקט" מספרת הילה אלימלך, מנהלת המחלקה לזקן בעירייה.

   שער חדש בכניסה לעיר שדרות (שי מכלוף)
   הכניסה לעיר שדרות (צילום: שי מכלוף)

   לצורך כך הקצה דוידי מבנה גדול שיתאים לבילוי הקשישים בשעות הפנאי. השיפוץ הסתיים באפריל 2014 ועלותו הסתכמה ב-600 אלף שקלים. את השיפוץ ליווה הרב אקשטיין והעיצוב התבצע בשיתוף מעצב הפנים משה גאלמין. ימים בודדים לאחר פתיחתו נערך במרכז - "בית ידידות לגיל השלישי" - סדר פסח בהשתתפות כ?40 קשישים בודדים, בנוכחות אקשטיין.

   "אין ספק כי הודות לידידינו, יקיר העיר, הרב אקשטיין, יש לאוכלוסייה המבוגרת שלנו מרכז יפהפה, מושקע ומרווח, נעים ומזמין, שופע פעילויות וחיי חברה תוססים" אומר דוידי. עוד במסגרת הסיוע לאוכלוסייה המבוגרת בעיר הופק לאחרונה אירוע מיוחד ביום הקשיש הבינלאומי, ובמסגרתו התקיימה ארוחת צהריים מושקעת והועלה מופעה של להקת שקטק.

   לא רק לילדים ולקשישים

   מלבד קשישים וילדים, הקרן מסייעת גם לאוכלוסיות נוספות בשדרות. נשות העיר, למשל, זכו לצפות במופעה של הקומיקאית דינה אור תמורת עשרה שקלים בלבד. גם בריכת השחייה העירונית שופצה. "לאחר שנים שבהן הייתה הבריכה העירונית מושבתת, הודות לסיוע הממשלה, מפעל הפיס, קרן היסוד וחברת עמיגור, שיפצה החברה הכלכלית של שדרות את מתחם הבריכה ופתחה אותו לרווחת תושבי העיר. בזכות הקרן לידידות התאפשרה הפעלת הבריכה במחיר מסובסד" אומר אמנון קוזניץ, מנהל החברה הכלכלית. "הקרן והעומד בראשה הם ידידי אמת של העיר, העושים רבות למען תושבי העיר ובמיוחד למען ילדי שדרות, הנהנים מבריכה משופצת, עם מתחם מטופח, חדר כושר וספא".

   "העיר שדרות יקרה ללבי וללבם של התורמים, נוצרים אוהבי ישראל ויהודים ברחבי העולם", אומר אקשטיין, "ביקרתי בשדרות עשרות פעמים והבעתי תמיכה בתושבי העיר, לאורך תקופות קשות ואתגרים שעמם התמודדו בשנים האחרונות. כאשר פנה אליי ראש העיר, אלון דוידי, עם כניסתו לתפקיד, וביקש כי הקרן לידידות תסייע לעיר לעבור ממצב של הישרדות להתפתחות, לא היססתי. לתושבי שדרות, ולילדי העיר בפרט, מגיעה ההזדמנות לחיים נורמליים, עתירי אפשרויות, והקרן לידידות תתרום את חלקה לכך".

   "זו הזדמנות להודות מקרב לב לרב אקשטיין, נשיא הקרן, תומך ותיק של העיר שדרות, אשר מסייע לעיר רבות ולאורך זמן, ועל כך הערכתי הרבה אליו" מסכם דוידי.

   להתנדבות לקרן הידידות לחצו כאן