פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "הסיפור שלנו הוא סיוע ליהודים ולישראלים במצוקה"

   בקרן לידידות לוקחים את גורל יהודי אוקראינה בידיים: אוספים אותם למחנה הפליטים, עוזרים להם להתאושש ומביאים אותם ארצה. השבוע ינחתו בנתב"ג 230 עולים חדשים

   הקרן לידידות - קליטת עליה (יח"צ , באדיבות עופר דהן)
   קוראים לפליטים היהודים בכל הערוצים הרלוונטיים (צילום באדיבות עופר דהן)

   כבר כמעט שנתיים שאוקראינה בוערת. מלחמת האזרחים גובה מהאזרחים האוקראינים, ובהם יהודים, מחיר בלתי נתפס: עוני, רעב, אובדן קורת גג. עלייה לישראל יכולה להיות תהליך ארוך ומסורבל, אבל לא כשהקרן לידידות מנצחת עליו: תוך ימים אחדים מקבלת האשרה מהקונסוליה מוענק לפונים סיוע והם מוטסים לארץ במהירות הבזק.

   שוחחנו עם עופר דהן – מנהל המחלקה לעלייה וקליטה של הקרן – על המאמצים המושקעים בפתירת מצוקתם של הפליטים ועל התקווה הגדולה שהקרן נותנת להם – תקווה לחיים חדשים.

   "הדנ"א של הקרן לידידות" אומר עופר דהן, "הוא סיוע ליהודים ולישראלים במצוקה. אנחנו משקיעים מאות מיליוני דולרים בשנה בסיוע לחיילים בודדים, לקשישים, למשפחות במצוקה, לאימהות חד הוריות, לעולים, לבני מיעוטים. זה הסיפור שלנו".
   מטבע הדברים, מבצע הסיוע הראשון שבו פצחה המחלקה לעלייה וקליטה הוא הצלת הפליטים היהודים באוקראינה. קהילה ענקית - עשרות אלפי יהודים - קרסה כלכלית: אלפים אבדו את בתיהם ואת כושר ההתפרנסות. אלפים רעבים ללחם. כדי לסייע להם פתחה הקרן לידידות עמותה והקימה מחנה פליטים.

   "אנחנו קוראים לפליטים היהודים בכל הערוצים הרלוונטיים – נציגי חב"ד, נציגי הג'וינט, אבל שיטת ההפצה הטובה ביותר היא פה לאוזן. יש לנו עמוד פייסבוק שמתפוצץ מרוב פניות", אומר דהן. תוך עשרה חודשים בלבד הביאו אנשי הקרן 1,800 איש לישראל – רובם המוחלט מאזורי הלחימה – דונייצק, מריופול. חלקם התגוררו במחנות פליטים, חלקם אצל קרובי משפחה באודסה, בקייב. "הייתי בדירות שלושה חדרים שבהן התגוררו ארבע משפחות", אומר דהן.

   עלייה במהירות האור

   דהן מספר שהכל נעשה מהר מאוד. תוך ימים אחדים מוענק לפונים סיוע – העולים נפגשים עם נציגי מערכת הבריאות, משרד החינוך, משרד התעסוקה, משרד הקליטה ושלוחותיו ברשויות המקומיות ונציגי הערים שבהן הם מתכוונים להתגורר. "מחנה הפליטים הוא תחנת מעבר וההתארגנות לפני העלייה - יש כאלו שנשארים בו שבוע ויש שממתינים כמה חודשים, לפתיחת שנת הלימודים, למשל. יש גם כאלו שמעדיפים לא לעלות, ואנחנו מסייעים גם להם. אנחנו מטפלים בכל מי שפונה אלינו. מי שבוחר לעלות טס אתנו בטיסה קבוצתית. זה מהלך שמאוד תומך בעולים מבחינה רגשית. המעבר מאוד טראומתי וההגעה יחד מקלה עליהם".

   "אנחנו עושים גם מבצעי בזק", מספר דהן, "פנה אלינו, למשל, רב מאודסה בעניין ילדה שהרופאים קבעו שאם לא תקבל טיפול רפואי תוך כמה ימים - תמות. תוך יום וחצי קיבלנו את האישור הקונסולרי, הטסנו אותה ואת כל המשפחה. בנתב"ג חיכתה לה מונית שהסיעה אותה לתל השומר. באותו לילה היא חוברה למכשירים, המשפחה קיבלה מגורים ותלושים לסופרמרקט והילדה קיבלה צעצועים. היום היא מקבלת את הטיפול הרפואי הטוב ביותר שאפשר לקבל".

   להתנדבות לקרן לידידות לחצו כאן

   הקרן לידידות - קליטת עלייה (יח"צ , באדיבות עופר דהן)
   המצוקה הקשה באוקראינה היא תמריץ להעלאת היהודים (צילום באדיבות עופר דהן)

   לא מתחילים מאפס

   כל עולה שמגיע לישראל עם הקרן מקבל מיד, בנוסף למענק של משרד הקליטה, מענק נוסף – 1,000 דולר לכל מבוגר ו?500 דולר לכל ילד. "אנחנו מבינים שאלו אנשים שאיבדו הכל", אומר דהן, "ומשתדלים לרכך בשבילכם את המעבר. בארגונים אחרים עולה יכול לקחת אתו מזוודה בודדת ולהתחיל את חייו החדשים בלי כלום. אצלנו כל עולה רשאי להגיע עם שלוש מזוודות, ולו בשביל להרגיש שלא התחיל מאפס".

   לאחר הנחיתה מלווים אנשי הקרן את המשפחות במציאת הדירה, בפתיחת חשבון בנק, וברישום לקופת החולים. "הייתה משפחה שהגיעה לדירה ששכרה וגילתה שהיא ריקה לגמרי. המשכיר רוקן את הדירה ולא השאיר להם אפילו כיסא. תוך 24 שעות העמדנו שם מיטות, ספות ומכשירי חשמל בסיסיים".

   המענקים של משרד הקליטה ושל הקרן מספיקים לכמה חודשי שכר דירה – לתקופת ההתאקלמות ורכישת השפה. "אנחנו ממליצים לעולים לא לעבוד בהתחלה - ללכת לאולפן, ללמוד עברית כמו שצריך, להקדיש לזה זמן. פתחתנו קופה מיוחדת שמיועדת לסיוע חירום לעולים בחודשים הראשונים. אנחנו עוקבים אחרי כל משפחה באופן יזום על בסיס שבועי במשך שנה. אף גוף בישראל לא עושה את זה".

   לא רק מאוקראינה

   המצוקה הקשה באוקראינה היא תמריץ להעלאת היהודים משם, אולם מאמצי הקרן מופנים גם להעלאת יהודי ונצואלה, אורוגוואי, מולדובה, צרפת ומדינות נוספות. "בכל מקום אנחנו פונים לקהל שרוצה לעלות אבל אין לו משאבים לכך. יש, למשל, שכונות מחוץ לפריז שהיו בעבר יהודיות והיום הן מוסלמיות. עדיין גרות שם משפחות יהודיות שסובלות מאנטישמיות, אבל אין להן אמצעים לעזוב. "בכל מקום שבו יש יהודי בודד, משפחה, קהילה או מדינה שלמה שנמצאת במצוקה", אומר דהן, "אנחנו נסייע".

   להתנדבות בקרן לידידות לחצו כאן